Tarihçemiz

ONBAŞILAR markası, 1904 yılından beri şehrin adıyla anılan Adana kebap ve kebap çeşitlerini erkek koyun etinden geleneksel tarifleriyle yaparak lezzetlerini sürdüren, kendine özgü mangalda pişirerek etin gerçek lezzetini almanızı sağlayan, Adana’da yıllarca değişmeyen kendine özgü lezzet ve ürünlerini de kendine özel sunumu ile konuklarına tarihi damak tadını yaşatan ve bu lezzetleri markalaştırmış bir kebap restoranı konseptindedir.

Hikayesi 1904 yılında Rahmetli Mehmet KIYAN ile kayınbiraderi Onbaşı lakaplı İsa ağayla beraber açtıkları Karasoku mahallesindeki dükkanla başlayan ONBAŞILAR KEBAP efsanesi halen Adana’nın köklü kebapçılarından birisi olarak günümüze kadar taktirle anılmaktadır.

ONBAŞILAR KEBAP efsanesi tüm ailesi ile birlikte (Kazım, Sadık, Selahattin, Ferit ve Selim) dükkanda dişleri ve tırnaklarıyla, ter dökerek zor şartlarda birlikte çalışmışlardır. Selahattin bey bu dükkanın adını ilk defa ONBAŞILAR olarak kullanmış, daha sonra Sadık ile Kazım Kıyan ve Hilmi Aksoğan ortak olarak Dörtyolağzı’nda “YENİ ONBAŞILAR” adıyla bir dükkan daha açmıştır. Karasoku mahallesi Büyüksaat civarındaki dükkanın adı “ESKİ ONBAŞILAR” olarak devam etmiştir.

Daha sonra Kazım Kıyan Yeni Onbaşılardan ayrılarak tekrar Karasoku’daki eski dükkanına dönmüştür. Sonraki yıllarda Selim Kıyan Toros caddesinde “BÜYÜK ONBAŞILAR” olarak dükkan açmış burası da daha sonraki yıllarda kapanmıştır. Birkaç defa daha başka mekanlarda kızı Gülselin aynı isimle dükkan açmış ancak bugün içinhepsi kapanmıştır. Ancak Selim Kıyan’ın oğlu Kemal tarafından Kıbrıs’ta Onbaşılar adıyla bir dükkan açılmıştır.

Dört yolağzındaki Adana’nın ilk lüks kebapçısı olan, YENİ ONBAŞILAR buranın yıkılması nedeniyle yolun karşı tarafına taşınmış ve 1988 yılında tekrar kapatılmıştır. ONBAŞILAR ismi kızı Asuman tarafından tescilli olarak alınmış ancak dükkân açılmamıştır. Devam eden hikayede Kazım Kıyan 1987’de BABA ONBAŞI” adıyla Sular civarında bir dükkan açmıştır ve bu dükkan, oğlu Levent Kıyan tarafından hala işletilmektedir.

Sadık Kıyan’ın oğlu Harun tarafından İstanbul’da “ADANA ONBAŞILAR” adıyla bir dükkan açılmış ancak burası da Harun Kıyan’ın vefatı sonrasında kapanmıştır. Sonuçta Mehmet KIYAN’ın çocukları Kazım, Sadık, Selahattin, Ferit ve Selim vefat etmiş olup, Adana’da Onbaşılar adıyla bugün bile çok güzel bir isimle anılan bir efsane yaratmışlardır.

1904 yılından bugüne, çok şeyin değiştiği ülkemizde değişmeyen yegane ögelerden biri de ONBAŞILAR Kebap’ın adı, lezzeti, kalitesi ve sunduğu hizmettir.

Mutfağımızın temiz ve hijyenik olması, satın alınan tüm ürünlerin doğal ve en iyi kalitede ürünlerden tercih edilmesi, işini seven ve işin ehli ustalarımız ve çalışanlarımız ile sunulan ürünlerin lezzetinde ki iddiamız ile dükkanımıza gelen her müşterinin kendisini evindeymiş gibi hissetmesini sağlamaktadır.

Farklı olmamızın en önemli unsurunun, daima en kaliteli, en sağlıklı ve en lezzetlisini hak eden temel varlık sebebimiz müşterilerimize en iyi hizmetleri sunabilmek için, özenle hazırladığımız kebaplarımız ile yüksek seviyede damak tadıyla müşteri memnuniyetini sağlamaktadır.

2009 yılı başında Tayyar ZAİMOĞLU tarafından Adana’da geçmişe ait değerlerin ortaya çıkarılması ve yaşatılması amacıyla başlattığı projelerden birisi olan “ONBAŞILAR” ismini yeniden canlandırmak amacıyla Lisans ve isim haklarını almış ve eski ustaları, şefleri ile aynı kalite ve lezzeti tekrar ortaya çıkararak Seyhan Baraj gölü manzaralı iki katlı ve bahçeli bir mekanı açmıştır.

Seyhan Baraj Gölü'nün eşsiz manzarasıyla Karslı Mahallesi YSE Caddesi Park Zirve Tesisleri yanında açılmış olan "Onbaşılar Kebap"a ait iki katlı binanın ilk katı 120 kişi, ikinci katı ise 80 kişiyi ağırlayacak kapasitede olup özel misafir ağırlayan müşteriler için de 22 kişilik bir VIP salonu mevcuttur. Teras katı olarak kullanılan en son kat ise 60 kişiliktir. Yaklaşık 500 m2’lik bahçesinde 350 kişi ağırlanabilmekte olup ayrıca yarı kapalı alandan oluşan 80 kişilik sigara içilebilen bölüm mevcuttur. Mekan girişinde ise çocuklar için bir oyun parkı düzenlenmiş olup yeşil bir ortama sahiptir.

ADANA ONBAŞILAR, ONBAŞILAR, BABA ONBAŞI, TARİHİ ONBAŞILAR, YENİ ONBAŞILAR, ESKİ ONBAŞILAR, GENÇ ONBAŞILAR, BÜYÜK ONBAŞILAR, ZAİMOĞLU ONBAŞILAR Lisans hakları ZAİMOĞLU TURİZM TİCARET PAZ ve .İŞL. A.Ş.’ye aittir.

Onbaşılar Kebap

ONBAŞILAR markası, 1904 yılından beri şehrin adıyla anılan Adana kebap ve kebap çeşitlerini erkek koyun etinden geleneksel tarifleriyle yaparak lezzetlerini sürdüren, kendine özgü mangalda pişirerek etin gerçek lezzetini almanızı sağlayan, Adana’da yıllarca değişmeyen kendine özgü lezzet ve ürünlerini de kendine özel sunumu ile konuklarına tarihi damak tadını yaşatan ve bu lezzetleri markalaştırmış bir kebap restoranı konseptindedir.

İletişim

  • 0 (322) 215 00 00
  • info@onbasilar.com.tr
  • Karslı Mah. 82046 Sk. No:3 Çukurova / Adana / Türkiye

Sosyal Medya

Copyright 2020 | onbasilar.com.tr